Lamu

Letnia Akademia Młodych Umysłów to wakacyjny projekt Radia Naukowego, w którym role się odwracają! To Wy – Młode Umysły – zadajecie pytania, a eksperci i nauczyciele (akademiccy) na nie odpowiadają. Coś nie daje Wam spokoju? Nie wiecie jak coś działa? Dlaczego rzeczy mają się tak a nie inaczej? Nie ma lepszej okazji, żeby zaspokoić Waszą ciekawość! Wystarczy zgłosić się do LAMU!

Jak to działa?

1. Nagrywacie swoje pytania, może być na zwykły dyktafon w smartfonie. Mówcie głośno i śmiało! Nie zapomnijcie dodać swojego imienia i wieku. Nie ma niemądrych pytań, pytajcie o wszystko, co Was ciekawi.

2. Nagrania zbieram pod adresem lamu@radionaukowe.pl (nagranie wysyła rodzic/opiekun!)

3. Z wybranymi pytaniami wybieram się do znakomitych badaczy i badaczek, którzy postarają się na nie odpowiedzieć

4. Efekty będą publikowane w Radiu Naukowym, jako specjalne odcinki, w lipcu i sierpniu 2022 w każdy poniedziałek. 

5. Nagrania zbieram do 5 czerwca 2022.

Uwaga! Przesłanie dźwięku jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na jego montaż (nie zmieniający intencji nagrywającego) oraz publikację w internecie (radionaukowe.pl, YouTube, Spotify, Apple Podcast, Google podcast, i in). Nie wszystkie nagrania będą mogły być wykorzystane, Radio Naukowe zastrzega sobie prawo do wyboru pytań. Nagranie musi być przesłane przez rodzica/opiekuna dziecka. Poniżej lista pytań z poprzedniej edycji – prosimy o uniknie dublowania zagadnień.

Sprawdźcie czy Wasze pytanie nie zostało już zadane w poprzedniej edycji LAMU:

Odcinek 1: – Czy da się zniszczyć atom? Jeśli tak, to jak? – Czemu woda jest przezroczysta? – Dlaczego młode kaczki są żółte, a dorosłe brązowe albo mają zielone głowy?

Odcinek 2: – Czy ludzie kiedyś polecą na Jowisza? – Czy da się żyć na Marsie? – Skąd się biorą kamienie? Czy kamienie kiedyś były jednym wielkim kamieniem i się rozkruszyły? I skąd się biorą na nich wzory?

Odcinek 3: – Czy gdybyśmy wybili wszystkie komary to stałoby się coś złego? – Dlaczego wyginęły dinozaury? Jak stworzyć dinozaury… jeszcze raz? – Czemu rośliny są takie zielone, a nie na przykład czerwone albo różowe? Dlaczego natura nie lubi czarnego? Żaden kwiatek nie jest w kolorze czarnym…

Odcinek 4: – Dlaczego niebo jest niebieskie i jest wysoko? – Jak wygląda granica między niebem a kosmosem? – Ile stopni ciepła jest w kosmosie? – Dlaczego Ziemia jest okrągła, skoro się wydaje płaska?

Odcinek 5: – Jakie mamy potwierdzone informacje, nie przypuszczenia, o jakichkolwiek innych formach życia w kosmosie – Czy jest możliwość, że jeszcze wcześniej na Ziemi była jakaś inna cywilizacja. o której nic nie wiemy? I czy jak ludzie też wyginą to może się pojawić inna? – Czy ludzie kiedyś stworzą coś, żeby ludzie nie umierali?

Odcinek 6: – Skąd się wziął gatunek ludzki? – Dlaczego boimy się ciemności? – Ile straciliśmy, tracąc kulturę Majów, Inków i Azteków? Jakie są różnice w postrzeganiu świata przez te kultury w porównaniu z nami?

Odcinek 7: – Jak działają czarne dziury i skąd to wiadomo, skoro nie można tego doświadczalnie zbadać? – Co się stanie jak czarna dziura spotka się z czymś większym od siebie? – Czy w Wielkim Zderzaczu Hadronów można zrobić czarną dziurę?

Odcinek 8: – Jak zrobiły się klocki? – Z czego wszystkiego składa się auto elektryczne? – Kiedy wymyślono czytanie? – Czemu kiedyś fotografie były czarnobiałe? – Czym jest istota ognia? Jak tworzy się siła Słońca i jak możemy jej używać do zrobienia steka?

Odcinek 9: – Skoro jest świat to musiał się kiedyś stworzyć. Jak to się stało? – Dlaczego kiedyś świat się skończy? – Co jest poza granicami Wszechświata? – Co to jest teoria strun?

Wszystkie odcinki LAMU: https://radionaukowe.pl/tag/lamu/

Kanał na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCTdqIW9cVGzbm1DybHXSkbQ