Gwiazdy neutronowe – ekstremalne, tajemnicze i bardzo ci bliskie [E23]

Gwiazdy neutronowe – ekstremalne, tajemnicze i bardzo ci bliskie [E23]

Słońce jest sporym obiektem. Ma średnicę ok 1,4 mln kilometrów. To teraz wyobraźcie sobie, że ten ogrom zostaje zgnieciony do obszaru, który zmieściłby się między warszawskim Żoliborzem a Kabatami, czyli miałby średnicę ok 20 kilometrów. Takie ekstrema w świecie istnieją – to gwiazdy neutronowe. Mamy z nimi bezpośrednie związki, bo bez nich prawdopodobnie nie byłoby nowoczesnych technologii w znanym nam kształcie. Wiedza o wnętrzach tych gwiazd może nam pomóc odpowiedzieć na pytania o samiuteńkie początki Wszechświata. Tylko jak się do nich dobrać, skoro są odległe i niewielkie? Posłuchajcie koniecznie 23. odcinka Radia Naukowego. Naszym przewodnikiem jest dr hab. Michał Bejger, prof. Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN. Michała już znacie z 9. odcinka Radia Naukowego, w którym mówił o falach grawitacyjnych.


W odcinku mówimy też sporo o kuchni nauki. Bo skąd, bardzo przepraszam, naukowcy mogą wiedzieć, co znajduje się we wnętrzu obiektów oddalonych o miliony lat świetlnych, w dodatku tak zwartych, że nijak nigdy żadnego wiertła po próbki w nie nie wkręcimy?

Jeśli interesuje Was to w jaki sposób budowana jest nauka (szczególnie astronomia, astrofizyka i fizyka), z jakimi emocjami i ambicjami się to wiążę , to polecam moją i prof. Jean-Pierre’a Lasoty książkę „Kłopoty z Eureką. O co kłócą się fizycy?”. Jean-Pierre opowiada historycznie, ale i o sporach najnowszych. A że sam brał udział bezpośrednio w ważnych dyskusjach i badaniach, to wiedzę mamy z pierwszej ręki. Polecam gorąco.

Przygotowanie każdego odcinka to wiele godzin pracy. Jeśli podobał Wam się ten podcast – możecie go wesprzeć w serwisie Patronite. Dzięki!

Obrazek ilustracyjny: Raphael.concorde, Daniel Molybdenum, NASA’s Goddard Space Flight Center. Wikimedia